Soczewki kontaktowe - Blog Optyk Green Tychy

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe nosi w tej chwili coraz większy odsetek osób. W Optyk Green z roku na rok zainteresowanie soczewkami wzrasta. Jeśli chcielibyście nosić soczewki kontaktowe należy najpierw wykonać odpowiednie badanie. Specjalista w gabinecie określi jakie soczewki będą Wam najbardziej pasowały. Dla zainteresowanych możecie poczytać o rodzajach soczewek kontaktowych i jakie wady wzroku mogą być nimi korygowane.

Rodzaje soczewek kontaktowych 

Nosząc soczewki kontaktowe warto o nich coś więcej wiedzieć. Tutaj pokrótce napiszę Wam na temat różnych soczewek kontaktowych. W razie pytań zapraszam do zadawania pytań lub odwiedzenia Optyk Green w Tychach.

Podstawowy podział soczewek obejmuje soczewki twarde i miękkie. Soczewki twarde są obecnie bardzo rzadko stosowane i tylko w specyficznych sytuacjach. Nie będę zatem się nim zajmować.

Podział ze względu na tryb wymiany

Istnieją soczewki miesięczne (air optix, biofinity, ultraflex, pure visione), 2-tygodniowe ( aquvue oasys, aquvue advance) lub jednodniowe (daillies, true eye, moist). Takie też soczewki polecam, soczewek jest oczywiście dużo więcej, ale ich jakość pozostawia już wiele do życzenia. Czasem można spotkać się z soczewkami z dłuższym terminem użytkowania (np trzymiesięcznymi lub rocznymi). Badanie jakie są przeprowadzane na całym świecie wskazują, że czym krótszy czas wymiany soczewek tym lepiej. Najzdrowsze zatem są soczewki jednodniowe.  Niestety z przykrością słyszę opinię, że ktoś nosi swoje soczewki przez dłuższy czas niż zalecany przez producenta. Dłuższe noszenie wiąże się z ryzykiem groźnych powikłań, z utratą wzroku włącznie, a w najlepszy wypadku z tym, że soczewek nie założymy już nigdy. Producenci dają gwarancję komfortu i bezpieczeństwa tylko przez wskazany czas użytkowania. Istnieją także soczewki night&day, które można użytkować w trybie ciągłym – spać w nich, a niektórzy producenci dopuszczają tzw użytkowanie w trybie przedłużonym, co de facto oznacza to samo, wtedy jednak skraca się rekomendowany okres ich noszenia.

soczewki kontaktowe tychy

Soczewki sferyczne i toryczne, co to takiego? 

Soczewki można podzielić także na soczewki sferyczne, czyli korygujące tylko moce sferyczne (np. -2,0, -3,0, +1,0, +2,5 itp) oraz soczewki toryczne korygujące astygmatyzm. Soczewki dla astygmatyków są odrobinę droższe, niż soczewki cylindryczne. Może spotkaliście się z pojęciem multifocal, to popularna nazwa soczewek przeznaczony dla osób, które potrzebują korekcji wzroku zarówno na dal, jak i na bliż. Jest to najprościej progresywna soczewka kontaktowa.

Co wybrać? 

Soczewki powinny być po pierwsze dostosowane do waszej korekcji wzroku, do waszego stylu życia, potrzeb i preferencji. Najlepiej takich wyborów dokonywać pod okiem specjalisty. Jeżeli jakieś sprawy są dla Was niezrozumiałe zapraszam do odwiedzenia Nas na ul. Dmowskiego 15 w Tychach.

Soczewki kontaktowe możecie zamówić również przez naszą stronę internetową http://soczewkitychy.optykgreen.pl/

Spodobało się? Udostępnij znajomym