Jak uzyskać od pracodawcy zwrot za okulary korekcyjne? - Blog Optyk Green Tychy wyposażonych w monitory ekranowe, pracownikowi przysługują okulary korekcyjne. Musi to jednak wynikać z wydanego przez lekarza okulistę zaświadczenia. Pracodawca powinien nam dostarczyć takie okulary lub zwrócić koszty ich zakupu. Poniżej znajdziecie kilka najczęściej pojawiających się pytań o refundację okularów przez pracodawcę: --- Czy każdy pracownik może otrzymać refundację na okulary? --- Co oznacza praca przed monitorem ekranowym? --- Jaką procedurę należy dopełnić, aby otrzymać zwrot za okulary? --- Jaka kwota refundacji mi przysługuje? --- Jak wygląda to w Optyk Green?"/>
okulary/ oprawki/ optyk green/ tychy

Jak uzyskać od pracodawcy zwrot za okulary korekcyjne?

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracownikowi przysługują okulary korekcyjne. Musi to jednak wynikać z wydanego przez lekarza okulistę zaświadczenia. Pracodawca powinien nam dostarczyć takie okulary lub zwrócić koszty ich zakupu. Poniżej znajdziecie kilka najczęściej pojawiających się pytań o refundację okularów przez pracodawcę:

Czy każdy pracownik może otrzymać refundację na okulary?

Refundację można otrzymać w sytuacji, kiedy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, powołania, mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę, czyli jeśli nasze zatrudnienie mieści się w zakresie Kodeksu Pracy. Drugim warunkiem jaki musimy spełnić to czas jaki spędzamy przed tzw. monitorem ekranowym. Musi to być co najmniej połowa dobowej normy czasu pracy czyli najczęściej co najmniej 4 godziny w ciągu dnia.

Co oznacza praca przed monitorem ekranowym?

Potocznie rozumie się monitor ekranowy jako komputer. Według ustawy natomiast przez monitor ekranowy należy rozumieć urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu. Obowiązek refundacji okularów nie dotyczy jednak wszystkich urządzeń które posiadają monitor ekranowy. Pracodawca nie finansuje kosztu zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników wykonujących swoje zadania:

  • w kabinach kierowców oraz w kabinach sterowniczych maszyn i pojazdów,
  • z użyciem systemów komputerowych na pokładach środków transportu,
  • z użyciem systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego,
  • z użyciem systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy,
  • z użyciem kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów,
  • z użyciem maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym.

Jaką procedurę należy dopełnić, aby otrzymać zwrot za okulary?

Pracownik powinien posiadać stosowne zaświadczenia od lekarza okulisty wydane podczas badań profilaktycznych. Kolejno potrzebna będzie faktura vat wystawiona na pracodawcę lub pracownika oraz  wniosek o dofinansowanie poniesionych kosztów na zakup okularów korygujących wzrok. Bardzo prawdopodobne, że pracodawca będzie posiadał taki wzór.

jak uzyskać zwrot za okulary

Jaka kwota refundacji mi przysługuje?

Ze względu na nieprecyzyjne przepisy nie ma określonej kwoty refundacji. To pracodawca ustala kwotę jaką zwraca za okulary oraz okres czasu na jaki okulary nam przysługują. Pracodawca również w swoich przepisach wewnątrzzakładowych może określić swoją procedurę ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych na okulary.

Jak wygląda to w Optyk Green?

W Optyk Green wystawiamy faktury na zakupione przez Was okulary. Zawsze doradzamy, aby przed wystawieniem faktury vat upewnić się u swojego pracodawcy, jaka obowiązuje procedura. W zależności od preferencji księgowej faktura może być wystawiona na kupującego okulary lub na waszego pracodawcę. Jeśli posiadacie tylko zaświadczanie od lekarza zakładowego (ale nie otrzymaliście recepty) wykonamy bezpłatnie badanie wzroku i na jego podstawie zrobimy okulary.

Zapraszamy Was serdecznie po nowe okulary. Wpis może przydać się nie tylko Wam dlatego zapraszamy do udostępniania.

Pozdrawiamy

Optyk Green Tychy

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like